PROF. DIANA BANATI

Debrecen Üniversitesi Beslenme ve Gıda Bilimleri Doktora Okulu Beslenme Enstitüsü Profesörü

Prof. Diána Bánáti, 20 yıllık araştırma ve akademi deneyimiyle, gıda güvenliği, gıda politikası, gıda mevzuatı ve tüketici bilimleri alanlarında tanınmış bir profesördür.

Kariyeri boyunca; Macaristan'da, Central Food Research Institute'de (CFRI/KÉKI) Genel Müdür olarak (2000-2011) görev yapmasının yanı sıra gıda güvenliği ve uluslararası bilimsel araştırmalar işbirliğinden sorumlu Bakanlık Temsilcisi ve Macaristan Tarım Bakanlığı'nda Baş Bilim Danışmanı olarak görev almıştır.

Prof. Bánáti, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nde (EFSA) iki dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı (2008-2012) ve Başkan Yardımcılığı (2006-2008) yapmıştır. Birçok uluslararası bilim kuruluşunda üye olarak görev yapan Prof. Bánáti (örn. FAO/WHO Codex Alimentarius, EFFoST, OECD, Avrupa Komisyonu Bilim ve Yeni Teknolojilerde Etik Grubu), uluslararası Gıda Bilimi ve Teknolojisi Birliği (IAFoST) ve Avrupa Akademisi (Academia Europaea) üyesidir. Ayrıca aralarında Acta Alimentaria, International Journal of Horticultural Science ve Food Science, Technology'nin de bulunduğu çeşitli yayınların yayın kurullarının üyesidir.

Prof. Bánáti gıda bilimi, özellikle gıda güvenliği, gıda politikası, gıda mevzuatı ve tüketici bilimleriyle ilgili 120 hakemli yayın, 43 kitap bölümü, 100'den fazla konferans bildirisi ve özetinin yazarıdır. Çok sayıda uluslararası konferans düzenlemiş olan Prof. Bánáti, bu konferanslarda başkanlık yapmıştır (örn. EFFoST, CEEFood). Ulusal ve uluslararası Ar-Ge programları ve AB araştırma projelerinde (FP6, FP7) aktif roller üstlenmiştir.

2012 yılında, halen sürdürmekte olduğu Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü Avrupa’nın (ILSI Europe) İdari ve Bilim Direktörlüğü’ne getirilmiştir.